• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

İncelemeler Loaded Aromaları İnceleme Alanı

antitu 

Doğrulanmış
Ön bilgi: Diğer tarafta açtığım Ruthless aromaları inceleme konusunu faydası dokunur diye buraya da taşıyorum.

Merhaba sevgili dostlar,

Keyf'in tedarik ettiği premium aromaları incelemeye Loaded aromaları ile devam ediyoruz. Ruthless ile ağzımız yüzümüz meyve olmuştu. ???? Loaded ile pastane grubuna yelken açtık.

Sitede satışta bulunan 11 Loaded aromasına da değineceğiz. Ruthless ile birlikte aroma anlamında eksiksiz bir değini rehberi olacak.

Sözü fazla uzatmadan ekipmanları verelim:

Kullanılacak atomizerler: Reload RTA ve Drop RDA

Yapılacak kurulum: Dr. D. Coils Alien Clapton coil, Fiber N'Cotton v2 pamuk, 0.15 ohm ve 55-60 watt arası güç

Kullanılan nbase: Altın Seri, 3 mg, 80/20 VG/PG oran Glazed Donuts haricindeki 10 aroma 30 ml'lik DIY kit formunda demlendi. Glazed Donuts'ı ise orijinal aroma şeklinde tedarik edip %20 aroma ile demledim. Bunu da belirtmiş olalım.

1. GLAZED DONUTS

Smores ile birlikte firmanın evvelden beri zirve iki ürünü olan Glazed Donuts ile başlamasaydık olmazdı. Kendisi ile ilk kez tam 2 sene önce bugünlerde 120 ml'lik tombul cam şişesi ile tanışmıştık. Daha önce de söylemiştim, baştan sevmedim. Hatta aldığım gün satıcı arkadaşa "yazık oldu" temalı bir mesaj bile atmıştım. O da beni teselli etmiş, damağımın aromaya alışacağını ve çok seveceğimi söyledi. O gün bu sözler bana boş bir teselliden öte bir şey ifade etmemiş olsa da arkadaş haklı çıkmıştı. O 120 ml'lik boş cam şişeyi hâlâ hatıra kabilinden saklarım. Glazed Donuts, pek çok sunum metninde ifade edildiği gibi 'sırlı bir donut' tadı barındırıyor. Şimdi yeniden deneyince iki sene önceki o lezzetle içtiğim günlerim gözümde canlandı. Bildiğimiz donut tadına usta bir şekilde eklenmiş tarçın parçacıkları eşlik ediyor. Ve ne olduğunu asla bilemeyeceğimiz gizli bir dokunuş. Durdukça güzelleşen bir aroma Glazed Donuts. Hakikaten fırından yeni çıkmış enfes tarçınlı bir çöreği nefesinizde hissetmenizi sağlayan bir tat. Abarttığımı düşünenler illaki olacaktır fakat biz belirtmekten çekinmeyelim: Bazen öyle nefesler alırdım ki kendisinden, yepyeni bir tadı damağımda hissederdim. Kendisiyle vakit geçirin, ona zaman tanıyın, ilk kez deniyorsanız hemen vazgeçmeyin. Glazed Donuts, size tüm varlığını bu ısrarlardan sonra sunacaktır. İki haftayı biraz geçen bir demleme süresi sonrası Reload'da denedim. Bu haliyle de gayet güzel. Ama iki hafta sonra, Ramazan'ın o oruçlu günlerinde, akşam olsa da kavuşsam kendisine diye sabırsızlıkla bekleyeceğimi biliyorum. O yüzden kendisini orijinal olarak temin ettim ve derhal 100 ml'lik bir likit ürettim.

2. MELON MILKSHAKE
Kavuna zaafımız büyük. İyi bir kavunlu dondurma kadar sevdiğim bir dondurma da yok. Milkshake'i kavunlu olarak hiç tüketmedim ama bu yaz planlarım arasında kendisi de var. Hem de ev yapımı inşallah. Melon Milkshake'i daha içmeden buhar hâlinde damaklarımıza sunuyor Melon Milkshake. Kendisini Drop'ta deniyorum. Neler var içinde: En başta tatlı bir kavun. Başarılı bir kavun. Hani derler ya, bal gibi bir kavun. Hemen peşinde milkshake kısmını tamamlayan süt-krema harmanı. Tatlılık oranı tam kıvamında. Biraz daha fazla tatlı olsa bayarmış. Çok aşırı iddialı bir aroma olmamakla birlikte, kesinlikle güzel kategorisine alabileceğim bir tat oldu kendisi. Yıllar önce kendi tarifim bir kavunlu dondurma likidime çok benzettiğim için de beni ayrıca mutlu etti. Melon Milkshake, tatlı kavun sevdalılarını üzmeyecek bir şekilde bize el sallıyor. Şans vermeye kesinlikle değer.

3. RASPBERRY ECLAIR
Enfes bir pastane tadı daha. Karşınızda Raspberry Eclair. Ahududunun tam kıvamında verildiği, şeker oranının da tam sınırda yer aldığı hamur işi bir aroma. Ekşili-tatlılı bir tat. O ekşi-tatlı dengesi o kadar iyi ayarlanmış ki bazen ekşi bazen tatlı tatlar almak mümkün. Pastane aromalarının olmazsa olmazı hamur kısmı da yerinde. Taban hamur, üstü ahududu. Düşük wattlarda ahududu daha baskınken gaza biraz basınca hamur tabanı da ben buradayım diyor. Denemedim ama, muhtemelen Gear gibi tek bobinli atomizerlerde bu ahududu notaları daha baskın hissedilecektir. Bir başka tedarikçimizde denediğim "Dinner Lady - Rice Pudding" klonuna çok benzettim. Onu da severek tüketirim. Ondaki süt-krema tabanını silip Raspberry Eclair'e hamur tabanını ekleyince tam oluyor. Benden tam notla geçti.
Not: Genelde tedarikçilerimizin hangi likitleri tükettiğini merak ederiz. Keyf MASTER hocamın bu sıralar Raspberry Eclair'i severek tükettiği bilgisini de size vermiş olayım. :)

4. COOKIE BUTTER
Keyf MASTER üstadımız bu aromayı şöyle tanımlamış: "Fırından yeni çıkmış, enfes kokulu, hafif tarçınla bezenmiş sıcak bir Belçika Kurabiyesi." Tarif tam isabet. Önce bunu söylemeliyim. Özellikle benim gibi küçük bir odada, cam hafif açık bir biçimde buharlıyorsanız beş on nefes sonra odanın için mis gibi kurabiye kokmaya başlıyor. Cookie Butter, Loaded'ın çok tercih edilen bir çeşidi. Bunu biliyoruz. Bunun neden böyle olduğunu ise içmeye başladıktan sonra anlıyoruz. Pastanede kurabiyeyi ilk sıralarına koyan arkadaşlar Cookie Butter'a bayılacaklar. "Belçika kurabiyesi" yemedim ama bu kurabiye tadından hissettiğim tat, tereyağlı kaliteli bir kurabiye tadı. Kararında kullanılan tarçın aroması, sanırım Glazed Donuts'daki ile aynı tarçın aroması. Başlarda "ne kadar da Glazed Donuts"a benziyor dedim kendi kendime. Ama içtikçe açıldı. Başka bir yöne doğru evrildi Cookie Butter. Buharlamayı kestikten sonra ağzınızda kalan o hafif tarçınlı tatlı kurabiye tadına da diyecek olmuyor. Cookie Butter'la birlikte değindiğimiz bu dört aroma da "premium aroma öyle değil böyle yapılır"ın mesajını net şekilde veriyor. Loaded, yıldızlaşıyor.

5. SMORES
Smores ne va'deder? Graham cracker, marşmelov ve yumuşak sütlü çikolata. Bir parça da tarçın. Peki ne içeriyor? Graham tabanı, tarçın eklentisiyle elde. Marşmelov yumuşatıcı yönüyle görevde. Yumuşak sütlü çikolata? O biraz zayıf kalıyor. Halbuki bu aromadan en büyük beklenti, marşmelov ile birlikte bize sunulması gereken çikolata. İyi tarafından bakıldığında iç ezmemesi ve çikolata yoğunluğu olmaması yönüyle avantaj. Olumsuz tarafından bakıldığında ise dolgun çikolata bekleyenleri üzer. 17 günlük demleme sonucu ortaya çıkan tablo bu. 30. günde bir kez daha bakmak gerekecek. Peki ben ne hissettim? Dolgun bir pastane likidi oldu Smores, bir kere burada bir anlaşalım. Yoğun çikolata aromasına tahammül edemediğim için alttan gelen sütlü hafif çikolata tadı beni memnun etti. Bir şerh düşeceğim sadece: Tarçın. Tarçına Loaded takmış durumda. Eyvallah, güzel bir tarçın aroması bulmuşlar ama bunu tüm likitlerde kullanmak niye? Smores, Cookie Butter ve Glazed Donuts'ı üst üste temin edip içen biri özel nüansları bir tarafa bırakırsak çok da farklı bir şey içmiş gibi hissetmeyebilir kendisini. Bu bir tehlike olarak önümüzde duruyor. Aslında birbirine benzese de birbirinden çok farklı tabanlara sahip bu üç aromayı tarçın aynılaştırıyor gibi. Elimizden geldiğince, dilimizin döndüğünce anlatmaya gayret ediyoruz. Bu üç aromadan üçünü ya da herhangi ikisini birden temin edeceklerin kararlarını iyi vermesi gerekir. Genel toplamda Smores de Loaded'ın şanına yakışan bir görüntü verdi bana. Zaman içinde çikolata çok değil, bir parça daha artarsa daha da kıvam alacaktır.

6. CRAN APPLE
Tam dengeli bir meyve aroması: Cran Apple. Elmanın kırmızısı, kızılcık ve bir parça da serinlik. Elmadan ziyade, %100 elma suyu gibi. Fakat dolu dolu / tatlı / olgunlaşmış bir elmadan ziyade, kütür kütür bir kırmızı elma tadı. Hatta tadı hafifleştirilmiş, kızılcıkla çeşnilendirilmiş bir elma. Tatlı ama şekerli değil. Alttan gelen serinlik tam kıvamında, rahatsız edici değil. Ruthless'ın kulaklarını çınlatacak cinsten. :) Cran Apple, Keyf'in getirdiği Loaded'ların içindeki tek saf meyve aroması. Saf meyve likitlerine olumsuz bakışı yerle bir ediyor. Gün boyu tüketilebilir cinsten, çünkü hafif. Bu hafifliği aroma azlığı zannedenler çıkabilir. Başta bana da aroma zayıf gelmişti. Ama Ruthless tecrübesinden sonra, ona kıyasla söyleyebilirim ki bu öyle değil. Likidin bu hafifliği onu gün boyu kullanıma imkân tanıyor. Oldukça beğendim. Kızılcık işin içinde olunca acaba ekşi bir tat mı elde edeceğim, diye düşündüm başlarda. Fakat içince öyle olmadığını anladım. Zannederim elmanın o yoğun tadını kırmak, başka bir yöne doğru çekmek için usulünce kullanılmış. Pastane tatları ile gönlümüze taht kuran Loaded, meyve grubunda ele aldığı Cran Apple'la da bu işin içinden alnının akıyla çıkmayı başarmış. Toparlayalım: Tadı hafifleştirilmiş bir elma suyunun yan tatlarla iyi harmanlanmış ve içine bir küp buz atılmış hâlini buhar olarak tüketmek isteyenlerin gideceği doğru adres artık belli. Yine de yoğun sevenlerin bu aromayı %20 ile değil de %23-25 arası demlemelerini tavsiye ederek bitirelim.

7. PINK
Çilek aromasının ne kadar zor bir aroma olduğunu hepimizi biliyoruz. Vape dünyasında en fazla tercih edilen, ama pek çok kötü örneğinin de bulunduğu çilek aromasının iyisine denk gelmek için çok denemeler yaptık. Bunca tercih edilmesine rağmen çilek her zaman biraz sunidir. Pink aromasındaki çilek, sınıfı geçen bir tatlı çilek türü. Bunu söyleyebilirim. Daha ilk nefesten başlayarak çileğin katman katman o nefis tatlılığı ağzınıza doluyor, damağınıza vuruyor. Bununla beraber bir pamuk şeker hissiyatı da var. Nasıl peki? Şöyle: Pamuk şeker imal edilirken ortaya yayılan kavruk bir koku vardır. Pamuk şekeri ilk ısırdığınızda o kavruk kokuyu tat olarak da hissedersiniz. Pink'te işte o koku tada bürünmüş ve tatlı bir çileğe bulanmış şekilde hissediliyor. Bunu öyle bir başarıyla yapmışlar ki bir nefes, bir nefes daha çekme isteği duyuyorsunuz. Meyve-pastane karışımı bir aroma olan Pink, o kavruk kokuyu sevenlere müjdeler getiriyor. Oldukça görkemli, gerçekçi ve iyi. Epey beğendiğimi ifade edeyim.

8. STRAWBERRY JELLY DONUT
Bir başka çilek tabanlı aroma daha. Bu sefer biraz fırın işi. Donut tadının çileğe bürünmüş şekli diyebiliriz. Yine olgun bir çilek tadının, fırından henüz çıkmış bir donut’ın içine güzelce yedirildiğini hayal edin. Ve bunu buharladığınızı. Allah’tan içine tarçın atmak gibi bir hamle yapmamışlar. Donut tadı (tarçını dışarıda tutarak söyleyeyim) Glazed Donuts’takinden bir parça farklı. Ama aynı pastane kıvamını çok rahatlıkla yakalıyorsunuz. Yani bu aromaya meyve-pastane çizgisinde pastaneye daha yakın diyebiliriz. Çilek, Pink’teki çileğe yakın: Olgun, tatlı ve dolgun. Ürün tanıtımında kullanılan jel görünümlü / marmelat çilek hissiyatına direkt erişebiliyorsunuz. Donuts tadına rağmen de ağır bir tat değil, gayet hafif ve gün boyu kullanıma uygun. Artık sekizinci aromayı yorumluyoruz bu grupta. Smores – Cookie Butter – Glazed Donuts’taki tarçınla ilgili görüşümüz dışında ‘seken’ bir aroma olmadı şimdiye kadar. Loaded, hakikaten bu övgüyü sonuna kadar hak ediyor. Bu ürünlerin aroma olarak satışta olması hepimiz için büyük şans.

9. CHOCOLATE GLAZED
Donut tadının en net hissedildiği aromalardan biri olan Chocolate Glazed, barındırdığı çikolata aromasıyla da bu tadı tamamlıyor. Tipik bir pastane tadı. Yine oldukça başarılı. İçerdiği çikolata öyle keyifli ve dengeli ki bir müddet sonra da içmekten bıkmıyorsunuz. Bu deneme sürecinde Drop'ta üç dört defa pamuğu kendisiyle ıslattım ve her defasında büyük bir zevkle tükettim. Bu kez tarçın yok. Sadece donut ve çikolata. İçtikten sonra odaya çikolatalı bir kurabiye ya da bisküvi yemişsiniz gibi bir koku yayılıyor. Çikolata aromalarına her zaman çabuk bayma tehlikesi ile yaklaşırım. Ama dediğim gibi bırakın baymayı ya da boğaza oturmayı, içtikçe içesim geldi. Bu grubun yıldızlarından biri oldu Chocolate Glazed. Her zaman elimin altında bulunsun isterim.

10. APPLE FRITTER
İçerik olarak karamel, tarçın, elmalı turta olarak tanımlayabileceğimiz Apple Fritter, tat olarak Gambit'nin tarçınlı hâli gibi. Watt yükseldikçe turta tabanı muazzam bir kıvam alıyor. Elma değil, elmalı turtayı nefesinizin her saniyesinde hissediyorsunuz. Karamelize edilmiş bir elmalı turta bu, hafiften yanıksı bir tat vuruyor o yüzden. Bu yanıksılık, aman pamuk yanığı gibi hissedilmesin. Çok hoş bir tat. Tarçının dozajı tam ayarında. Hatta ilginçtir, aromayı buharlamadan önce kokladığınızda en net tarçın kokusu ön plana çıkıyor fakat içtiğinizde haddini bilmiş bir tarçın karşılıyor sizi. Bir kıyas olsun diye söyleyeyim: Misalen Glazed Donuts'taki tarçın Apple Fritter'a göre daha baskın. Kızarmış bir elmalı çörek tadı gibi de okunabilecek bu tat, eş zamanlı kendisine eklenen karamel ve biraz sonra olaya dahil olan tarçınla birinci sınıf bir pastane aromasına dönüşüyor. Bu tat toplamlarını seven arkadaşların doğrudan radarında olacaktır. Ben çok beğenerek tükettim.

11. CRAN APPLE ICE
Loaded durdu durdu, son aromada beni yerden yere vurdu. Ruthless serisinin "On Ice" aromalarındaki görüşüm ne ise Cran Apple Ice için de görüşüm odur: Belirgin bir meyve aromasının hissedilmesine asla müsaade etmeyen kuvvetli bir buz serinliği. Ama öyle böyle bir serinlik değil. ???? Adam döver yemin ediyorum. ???? Bunun da seveni çıkacaktır illaki lakin benim serinlik anlayışıma kesinlikle uymayan bir aroma oldu Cran Apple Ice. Düz versiyonunu püfür püfür buharlarken, bir parça elma-kızılcık bulma ümidiyle Drop'un pamuğunu ıslatıp ilk nefesimi aldığım anda verdim notumu. Ne yazık ki almakta zorlandığım diğer nefeslerde de değişmemiş oldu bu görüşüm. Sevenine Allah selamet versin, deyip Loaded incelemelerimi bitireyim.

SON SÖZ

Loaded hakkında son birkaç söz söylemek gerekirse şunları not edebilirim:
  • İnanılmaz güzel pastane tatları ile 11 aromanın 10’u benden tam notla geçmeyi başardı.
  • Aromaların içinde Glazed Donuts gibi bir zirve aromasının yanı sıra, Melon Milkshake gibi sevenini çok mutlu edecek bir kavun, Strawberry Jelly Donut gibi çileğin mükemmel bir pastane versiyonu, Chocolate Glazed gibi hakikaten özenle hazırlanmış bir çikolata tadı ve ille de meyve olsun diyenlere Cran Apple gibi ferah bir elma-kızılcık aromasını da bizlere zevkle sunmuş oldu.
  • Hiçbirini henüz MTL’de denemedim ama DL’cileri çokça sevindirecek bir aroma grubu oldu Loaded, benim fikrime göre.
  • Şeker oranı iyi ayarlanmış, ağızda şeker tadından ziyade hakikaten va’dettiği tatları bırakmak için yola çıkmış bir yönü vardı.
  • Glazed Donuts – Smores – Cookie Butter üçlüsünü yeniden vurgulamak lazım: Üçü de ayrı ayrı güzel olsa da, bu aromalarda fazladan kullanılan tarçın bu aromaları birbirine yakınlaştıran bir görüntü verdi. Bununla beraber, dikkatle bakıldığında bu üç aromanın da farklı yönlere gittiği rahatlıkla görülecektir.
  • Biz iki haftalık demleme süresini biraz aşan bir zaman diliminde bu aromaları sizler için yorumladık. 2 hafta yeterli gibi dursa da özellikle Glazed Donuts tarzındaki aromaların en az 3 hafta kadar beklemesi daha faydalı olacaktır kanaatindeyim.
Son olarak, bu birbirinden güzel tatları sizlere ulaştırmamız adına bizlere gereken desteği her zaman veren Keyf MASTER hocama da gönülden teşekkürü bir borç bilirim.

tütün dışında likit kullanamasam da ellerine sağlık :)

smores için;
spica pro da tarçın bayağı baskın geliyordu,
penodatta içtiğimde çikolata tadı daha baskındı,
majör de iki tadı birden alabildiğimi görmüştüm.

kişiden kişiye değişebilir....
içim zevki tarçın ağırlıkta durmasına rağmen spica pro da güzeldi boğazıma hafif okşamalar bırakıyordu...

Dl kullanmadığım için bilmiyorum ama mtlde bana hiç uymadılar :)

1,930Konular
128,742Mesajlar
9,874Kullanıcılar
kadirer01Son Üye
Geri
Üst Alt