• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

Anket PG'ye Alerjiniz Var Mı?

PG'ye Alerjiniz Var Mı?

• Kullanılan toplam oy
    127
Farkındalığı olmayan kardeşlerimiz arkadaşlarımız olabilir. Alerjiniz olduğunu nasıl anladınız sorusuna da cevap versek ; en azından farkındalığı arttırmış oluruz :)

Benim yok. Kullanırken herhangi bir semptom yaşamadım. Ama yaşayanlar nasıl semptomlar gösteriyor onu da pek bilmiyorum.

Benim sadece chem. pg'ye alerjim var. Burnumun içinde sivilce ve şişlik kafamda sadece tek bir yerde sivilce çıkarır. Ne zaman denesem aynı durum. Hiç değişmez. Bunun yüzden sadece 90/10 oranında ve bio pg kullanabiliyorum.

Benim sanırım bir alerjik durumum var. Şöyle ki seboreik dermatit rahatsızlığım var ve kış aylarında sanki PG iyice azdırıyor bunu. Direkt olarak neden olmuyor ondan eminim çünkü kışın ne içiyorsam şu anda da onu içiyorum ve bir sorunum yok (seboreik dermatit yaz aylarında hafifler/kaybolur). Bio PG denemesi yaoacaktım bu kış ama o da yalan oldu.

Ankette "Hayır" seçeneğini işaretledim çünkü teknik olarak PG'nin direkt neden olduğu bir sorunum yok. Dolaylı olarak neden olsuğu sorunum ise şüpheli okuduğunuz üzere. :)

2000li yıllarda Avrupada green chemicals trend olmaya başladı,tabii her ürünü o şekilde üretemezler ama imkanlar dahilinde değiştirmeye çalışıyorlar.
Normal farma grade mpg ile bio mpg arasında üretim prosesinde epey farklılık var.Genel kullanılan/kullandığımız pg'nin ana hammaddesi petrokimyasal olan propilen oksit ve çok çirkin bişey:)yüksek ısı reaksiyondan sonra mpg çıkıyor sonra bi daha destile ederlerse dipropilenglikol oluyor.
Bio mpg ise gliserin çıkış noktalı.Dünyada çok yok ama birkaç fabrika var bu şekilde üretim yapan,ucuz diye genelde soya veya kanola alıp ekstraklayıp ham bitkisel yağ haline getiriyorlar,sonra rafine yağ,sonra ham gliserin sonrada destilasyonlarla kullanmakta olduğumuz farma gliserin haline getiriyorlar.Onu da hidrojenle reaksiyona sokup bio pg dediğimiz ürün çıkıyor.En güzel yanı da reaksiyonda yan ürün olarak etil alkol çıkıyor:)
Aslında sorbitoldende propilen glikol yapılır hatta amerikada var bir firma bunu becerebilen, eğer ülkemizde olsaydı onu da bio pg olarak adlandırabilirdik.
Alerjik sıkıntı yaşayan arkadaşlara geçmiş olsun ,bence en saf Merck bile kullansalar ana hammadde kaynaklı aynı şikayetleri yaşarlar ,gliserin bazlı bio pg kullanımı belki çare olur.Olmuyorsa da max vg min pg ve aroma ile idare etmek gerekecek.

80/20 Likit kullanıyorum. Bu orandaki alerji tolore edilebilir şekilde 8çok az isilik, sivilcemsi kabarcıklar) ama pg oranı yükseldiğinde resmen ergenlik sivilceleri gibi sivilce döküyorum yüzde, sırtta, saçın içinde:cry:

Maalesef bendede var, burun çevresinde kızarıklıklar ve kulaklarımın arkasında kızarıklık ve döküntü yapmıştı.

İlginçtir ilk başladığımda böyle bir sıkıntı yaşamamıştım ama takribi 2 sene sonra yaşadım.

Çözümü %100vg ve distile su karışımında buldum. Eğer 60 40 gibi oranlar kullanmam gerekirse bio pg kullanıyorum.

Bu arada şunu söylemem gerek ne kadar az pg o kadar sağlıklı buhar zannımca.

Alerji sayılır mı bilmiyorum. Maddi olarak sıkıntılı olduğum dönemde smm den vazgeçip, Wilmar - İneos - Siegfried üçlüsüne geçmiştim. Bende aşırı şekilde saç dibinde kuruluk yaptı. Bildiğin kepek yağıyordu saçımdan. Ben önce Wilmar vg ye attım suçu tabi ama tek tek bileşenleri değiştirince suçlunun İneos pg olduğunu anladım. Wilmar hala kullanıyorum ara sıra ama Oleon bio pg ye geçtiğimde büyük oranda sorun halloldu. Şimdi Oleon - Oleon bio pg - merck şeklinde yapıyorum ve bir sıkıntı görmedim. Wilmar - Oleon bio pg - merck şeklinde yaparsam kepek olmuyor fakat sivilceler biraz azıyor.
Bio pg ler bu tür sorunların çoğunu çözüyor. Çok şikayeti olan arkadaşlara denemelerini tavsiye ederim.

4 seneye yaklaştı bir sıkıntı yaşamadım. Sanırım yok.

Bende de pg alerjisi var 3 kere alerji testi yaptırdım acaba başka birşeyden mi diye alerji ilaçları da içtim ama ilaç dahi fayda etmemişti bende sek vg tuketiyordum gunde 2 kez pamuk değiştirerek bio pg deneme amaçlı kullandım ilk denedigim bio pg işe yaramadı daha sonra tekrar farklı firmadan denedim ve 1 yıla yakındır 70vg 30pg kullanıyorum sıkıntısız.

1,930Konular
128,745Mesajlar
9,875Kullanıcılar
davuttt37Son Üye
Geri
Üst Alt