• Yukarıda yer alan hiçbir bilgi kesinlik içermez. Esigara kullanımını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz.

İncelemeler Flavour Smoke DIY Kit İnceleme Alanı

antitu 

Doğrulanmış
Ön bilgilendirme: Sevgili dostlar, 'diğer tarafta' İlke Kimya için zamanında yaptığım incelemeleri, forum yönetimi ile konuşup 'bu tarafa' da taşımaya karar verdik. Yeni bir şey yok, oraya yazdıklarımızı buraya da yazıp daha çok kişiye ulaşmasını arzu ediyoruz sadece. Orada göremeyenler burada görebilir, okuyanlar tekrar hatırlamak isteyebilir. İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhaba,

Bilindiği üzere Alman firması Flavour Smoke aromalarının DIY kitleri geçtiğimiz hafta itibariyle ülkemize girdi. Sizlere bu DIY kitlerin incelemesini yapmaya çalışacağız.

vvv.jpg

Aromaları ismen ve içerikleri ile yazalım:

Himbeer Bonbon: Ahududulu şeker
Strawberry Vanille: Yabani çilek, vanilya
Marillen Knodel: Kayısılı hamur tatlısı
Schoko Orange Souffle: Bitter çikolata, portakal
Druiden Suppe: Woodruff, nane, okaliptüs ve beş gizli bitki
Sweet Grape Sure: Elma, üzüm
Elfen Wasser: Ahududu, çilek, mentol, krema, buz şekeri, anason, vanilya
Gold Mangos Tango: Yeşil elma, mango

Flavour Smoke aromaları ülkemizde ilk defa satışa çıktı. Nisan ayından beri bu sürecin içinde olduklarını biliyorum. Nisan ayında şahsıma iki adet aroma göndermişler, fikrimi sormuşlardı. Bunlardan biri Himbeer Bonbon, biri de Strawberry Vanille idi. Her ikisine de tam puan vermiş ve serinin kalan kısmını da merak etmeye başlamıştım. Uzunca bir süre sonra nihayet aromalar stoklara girdi. Bu ülke şartlarında bu olay büyük bir hadisedir. Teşekkür ediyoruz.

O zamanlar atomizerlerimde pembe likitleri görüp de bunlar nedir hocam diyenlere sadece böğürtlen demiştim. Özel mesajlarla bana bu böğürtleni soranlara Himbeer Bonbon hayırlı olsun diyorum. :)

DIY kitler içinde 20 ml aroma barındıran Gorilla şişelerde bize ulaşıyor. Tıpkı Dinner Lady serisi gibi. Aromaların şişe içindeki şekli oldukça yoğun. Fark etmezseniz likit diye içebilirsiniz. Ben bunu da başardım. :)
Yaklaşık 1 ml Strawberry Vanille aromasını likit sanıp yuvarladım. Bu durum, bu aromaların ön demlenmesinin tamamlandığını, hali hazırda nbase karıştırıp çalkala iç yöntemi ile tüketilebileceğinin bir göstergesi. Zaten İlke Kimya da bir ihtiyat olarak 1 hafta bekleme süresi ön görmüş. Hepten titiz olanlar bir hafta bekleyebilirler, çok zorda kalanlar çalkalayıp tadına bakabilirler. Ben nisan ayında Himbeer Bonbon ve Strawberry Vanille’yi ertesi gün tüketmeye başlamıştım. Sonraki süreçte pek bir tat farkı gözlemlemedim.

Aromaların tamamı renkli. Yeşil, mavi, turuncu, kahverengi, mor… Demleme fotoğraflarından oluşan görselleri ikinci postta yayınlayacağım. Bazı arkadaşlar bu renklerin ne olduğunu da soruyorlar. Onların da soruları böylece cevap bulmuş olacak.

Aromalarda dikkatimi en fazla çeken husus, doğal tatlar içermesi oldu. Detaylarını tek tek vereceğiz lakin kayısı içerken hakiki bir kayısıyı yiyormuş gibi olmanız aromaları gözünüzde inanılmaz kıymetli yapıyor.

Aromaların tamamını 3M 3 mg nbase ve 80/20 VG-PG oranı ile demledim. Tamamı demleme sürecini tamamladı. Tek tek hepsini denedim. İlk etapta ilk göz ağrılarım Himbeer Bonbon ve Strawberry Vanille'yi yorumlayarak başlayacağım.

Himbeer Bonbon
İçerik
: Ahududulu şeker

Kurulum: Drop RDA, Dr. D. Coils alien clapton tel, Fiber N'Cotton pamuk, 0.14 ohm ve 65 watt, 3M 3 mg nbase ve 80/20 oran

Hissiyat: Önce kendi zirvemle başlayayım istedim. Bana aylar önce gelen örneklerden biri. Daha ilk nefeste başka türlü bir likit içtiğimi anladım. Anlar anlamaz da bitmesin diye azar azar içme yoluna gittim. :sneaky: Ahududulu şeker içeriği ile sunulan Himbeer Bonbon, bende ilk andan itibaren ahudududan ziyade tatlı bir böğürtleni çağrıştırdı. Ama nasıl güzel bir böğürtlen. Böğürtlen normalde ekşi bir meyvedir. Fakat iyice olgunlaştıktan sonra tadını alır ama yine de bir mayhoşluk bırakır. O mayhoşluğu silin, o tada enfes güzel bir şeker tadı ekleyin. Karşınızda Himbeer Bonbon. İlk içtiğinizde size oldukça yoğun gelen bir tatla karşılaşıyorsunuz. Sonrasında bu tada öyle bir alışıyorsunuz ki elinizden bırakasınız gelmiyor. Şeker kısmına da vurgu yapmak isterim: İçer içmez şekerli olduğunu anladığınız bu tat, bu şekere rağmen iç ezici bir kıvama dönüşmüyor. Doğruca çocukluğun şeker delisi günlerini size çağrıştırıyor ve bağımlısı oluveriyorsunuz. Hem Drop'ta, hem Reload'da, hem Gear'da DL tipi olarak denedim. Hepsinde de tam performans aldım. Spica Pro ve İda-Troy ile yaptığım mtl denemeleri de gayet başarılı geçti. Ancak yine de bu ahududulu-böğürtlenli şekerin hakkının DL olduğunu söyleyerek bitireyim. Kendinizi ne zamandır şımartmadıysanız Himbeer Bonbon size el sallıyor.

Strawberry Vanille
İçerik
: Yabani çilek, vanilya

Kurulum: Spica Pro RTA, Temco 28 GA Kanthal tel, Fiber N'Cotton pamuk, 3M 3 mg nbase, 80/20 oran

Hissiyat: Özellikle Spica Pro kurulumu verdim. Kanaatimce mtlciler birinci sınıf bir meyve aroması yakaladı. Önce DL yorumu ile başlayayım ben. Yukarıdaki Drop kurulumunda bu aromayı tükettiğinizde hissettiğiniz ilk tat vanilya oluyor. Her zaman sihrine inandığım o ilk birkaç nefes, bir de değil, birden fazla vanilya aromasını hissetmenizi sağlıyor. Ardından yabani çilek geliyor. Bu yabani çilek tadı, aklımıza bildiğimiz çilekleri getirmesin. Normal çilekten daha küçük bir görüntüye sahip dağ çileğinden bahsediyorum. DL'de bu haliyle güzel bir likit keyfi veriyor. Kurulumu değiştirip mtl'ye geçtiğimizde ise adeta o tatlar gidip yerine bambaşka tatlar geliyor. Yabani çilek ve vanilya tadı tarih oluyor, orman meyveleri ve sakız sahne alıyor. Bu nasıl olabiliyor, anlamak mümkün değil. Sanki bambaşka bir aroma içiyorsunuz. Kıpkırmızı rengi ile atomizerinizde sizi büyüleyen Strawberry Vanille, "Spica Pro meyvede başarısız" algısını da yerle bir ediyor. Orman meyveleri karışımının en klas şekli sakıza bulanıp içinize doğru bir yolculuk yapıyor. Üst üste nefesler sonunda yorulup bıraktığınızda güzel bir aroma yakalamanın keyfine de varmış oluyorsunuz. Şişenin üçte ikilik kısmını DL'de çarçur ettikten sonra Spica Pro'da bu aromayı denedim ve ondan sonra bir daha DL'ye dönmedim. Strawberry Vanille'yi, mtlde usul usul için ve meyvenin tadına varmayı sağlayın, derim.

Marillen Knodel
İçerik
: Kayısılı hamur tatlısı

Kurulum: Drop RDA, Dr. D. Coils Alien Clapton coil, Fiber N'Cotton pamuk, 0.14 ohm, 60 watt, 3M 3 mg nbase, 80/20 oran

Hissiyat: Flavour Smoke'ların içinde en sevilen iki aromadan biri olduğunu öğrendiğim (diğeri Himbeer Bonbon) Marillen Knodel, bize tam anlamıyla kayısı şöleni sunmaya ant içmiş. Aromaların hepsini denedim, benim zirvemde Himbeer var lakin bununla birlikte tereddütsüz ifade edebilirim ki en doğal tat Marillen'de. İlk başta dikkatinizi hemen sulu ve reçele benzeyen bir kayısı çekiyor, peşinden hamur işleri başlıyor. Kuru ve kaliteli bir kayısından yapılan hamurlu bir tatlı kıvamı alıyor aroma. Bu da onu meyveden ziyade pastaneye yaklaştırıyor. Yine tatlılık oranı Himbeer gibi fazla. Bu da bu aromayı sürekli içmek isteseniz de bir noktadan sonra sizi durduruyor. Böylece likitiniz cebinizde kalıyor. :love: Mtl performansı da küçümsenmeyecek derecede başarılı. Drop gibi canavardan sonra IDA gibi bir hanımefendiye geçtiğinizde tatlar biraz daha tok, biraz daha az şekerli ve hamur kısmı azaltılmış geliyor. Bu aromayı mtlde tüketecek arkadaşlar meyve beklentisini yukarı çekebilir. Böylece Strawberry Vanille'den sonra yakaladığımız ikinci mtl tipi meyve aroması Marillen Knodel oluyor. Daha evvel içtiğiniz tüm kayısı karışımlarını unutun. Hele Tfa'nın Apricot faciasını tamamıyla geride bırakın. Bigmouth'un içinde kayısı barındıran aromalarına veda edin. Hakiki, sahici, reçel kıvamında, pastane yönü iyi dizayn edilmiş, DL'de zirve yapan, mtl'de meyveye bakan yönüyle gönüllerde taht kuracağına inandığım bir aroma Marillen Knodel.

Schoko Orange Souffle
İçerik
: Bitter çikolata, portakal

Kurulum: Drop RDA, Dr. D. Coils Alien Clapton coil, Fiber N'Cotton pamuk, 0.14 ohm, 60 watt, 3M 3 mg nbase, 80/20 oran

Hissiyat: Çikolatasever arkadaşlara büyük müjdeler getirdim. Üçte üç yapan aromalar, dördüncü golü de atıyor. Schoko Orange Souffle, başlangıçta beni epey tedirgin eden bir haldeydi. Yine çikolata yine hüsran gibi bir algıya kapıldım. Çikolata bana eskimiş çikolata tatlarını andırdı. Portakal umut va'dediyordu. İlk gün birkaç nefes alıp bıraktım, pamuk bile öyle ıslak kaldı. Bazı aromalar bunu bana yapıyor. Aklıma başta sevmediğim ancak sonra hayranı olduğum Loaded'ın Glazed Donuts'ı geldi. Yeniden denedim bir iki gün sonra. İçtikçe sevmeye başladım. Sanki üst üste çekip sıcaklığı artırdıkça aroma kendini teslim ediyordu. Biz de hakkını teslim edelim: Çikolata sevmeyenlerin bile aklını çelebilecek bir pastane likiti bu. Bu pastane tadını da sufle efekti veriyor. Sıcak bir sufleye kaşığı daldırıyorsunuz ve içinden portakallı çikolata çıkıyor. Başlangıçta bana çocukluğumuzun çikolatası Cino'yu çağrıştırdı, ancak zamanla sufleye meyletti bu tat. Çikolata seçiminin yanındaki portakal tercihi de hedefi on ikiden vuran bir hamle olmuş. Portakal çikolataya ne de çok yakışıyor, bunu bir kere daha anlıyoruz. Portakal deyince aklıma yine sevimsiz sevimsiz asitli - boğaz yakan portakal aromaları gelse de Schoko Orange Souffle bu kötü şakayı size yapmıyor. Endişeye mahal yok, bu portakal gözü kapalı tadımlayacağınız bir portakal. En alt katmanda ise hafiften bir tarçın tadı bu karışımı tamamlıyor. Hassasiyetiniz varsa bu tarçını daha fazla hissedebilirsiniz. İlke Kimya içerikte belirtmese de hem tattan hem şişe üzerindeki muhtevadan anlıyoruz ki tarçın içeren bir aroma bu. Mtl deneyimi yaşamadım bu aromada, zira kanaat ettim ki yüksek sıcaklık ve bol buharla keyiflenen bir ürün. Bir miktar böyle içip tadını çıkarayım, sonrasına sonra bakarım diye düşündüm. Sözün özü, Schoko Orange Souffle, bu sekiz DIY kitin içinde ışıldıyor. Ne zamandır şöyle güzel bir çikolatalı pastane tadı içmedim diyenleri davet ediyor. Çikolata sevmeyen beni bile kandırdı.

Sweet Grape Sure
İçerik
: Elma, üzüm

Kurulum: Drop RDA, Dr. D. Coils Alien Clapton coil, Fiber N'Cotton pamuk, 0.14 ohm, 60 watt

Hissiyat: Önce sevgili starmaster hocamızın hatırlatmasını hatırlayalım: Bu aroma Troy No 1'e benziyor. Bu likit sanırım artık satılmıyor. Ben hiç içmedim. Forumda son bir buçuk iki senedir olan arkadaşların çoğu da içmemiştir. Tahminim mayhoş bir üzüm aroması olduğu yönünde. İçen arkadaşlar yorumlara ekleyecektir. Peki biz ne hissettik? Önce DL izlenimleri: İçerikte evvela elma, sonra üzüm belirtilmiş. Ben sıralamayı değiştiriyorum. Önce üzüm sonra elma. Küçük mayhoş mor üzümleri bilirsiniz, üzüm tadı onun aynısı. Her defasında yazıyorum, yine yazacağım: Şaşırtıcı derecede doğal. Bu üzüm tadının hemen yanına da elma ekleniyor. Nasıl bir elma? Elmayı dilimler tarçın ekleyerek çay yaparsınız. O elma çayının tadındaki elma. Tarçın yok tabii, onu silin. Hatta çayını yaptığınız o ıslak elmanın tadına bakarsınız, aynı o elma. Üzüm mayhoş mor üzümlere benzese de bu aroma için ekşi diyemem. Buna mukabil tatlı da diyemem. Son derece gerçekçi bir üzüm elma karışımı. Matata klonu içmiştim bir tedarikçimizden, onu yapay bulmuş ve beğenmemiştim. Onun gibi olacak diye endişe ettimse de olmadı. Mtl tipi içime geçtiğimde ise (IDA rda'da denedim) elma tadı biraz geriye gidip üzüm tadı ön plana çıktı. Elma hiç yok değil, ama DL'deki kadar baskın da değil. Mtlcilere müjdeyi verelim: Kazanç büyük, bir meyve aroması daha yakaladık. En kısa sürede Spica Pro'da da deneyeceğim ama IDA ile yaptığım denemelerde ortaya çıkan tablo çok güzel. Beş aromanın beşi de mi güzel be hocam, dediğinizi duyar gibiyim. İnanın bana beşi de güzel. Kimisi 100, kimisi 95, kimisi 90 ama burada 60-70'lik bir aroma yok. En azından bana göre yok. Henüz çok yeni olduğu için kafanızda bu aromalara karşı bir soru işareti olabilir. Dün bir dostumla yaptığımız görüşmede (kim olduğunu söylemeyeceğim, İlke Kimya söylesin :) ) bu aromaların ülkeye çok geç geldiğini konuştuk. OHW'ler yerine 2-3 sene önce bu aromalar gelseydi yaygın hale gelen aroma çeşitleri Flavour Smoke'lar olurdu. Bunun altına imzamı tereddütsüz atarım.

Gold Mangos Tango
İçerik
: Yeşil elma, mango

Kurulum: Drop RDA, Dr. D. Coils Alien Clapton coil, Fiber N'Cotton pamuk, 0.14 ohm, 60 watt

Hissiyat: Bu serinin göze çarpan aromalarından biri daha: Gold Mangos Tango. CdD Mango için bingo demiştim, bunun için de tango diyorum! Hemen söyleyelim: Hem mtl hem DL'de yürümez, koşar. Hem de ne koşar. Ekşi olmayan yeşil elmanın tatlı mango ile gösterisini izliyoruz. DL'de üst üste çekimlerde iki tat da enfes dengeli geliyor. Sanki aynı nefesin ilk saniyesi elma, ikincisi mango, üçüncüsü yine elma... Bu döngü böyle devam edip dururken her saniyede eser miktarda kooladayı da hissediyorsunuz. Eser miktarda diyorum, göz korkutan bir buz etkisi yok. Ne olursa olsun ama buz olmasın diyenler bu aromayı elesin. Şöyle hafif bir serinlik hissedeyim diyenler ise meyveli bir buz şöleni istiyorlarsa cebe atsınlar. Mtlde elma ya da mangodan biri yine geride kalmıyor. Her ikisi yine dengeli biçimde. Şöyle diyelim: Buhar yoğunluğunu minimize ediyoruz ama tat aynı kalıyor. Forumun ağırlıklı olarak mtl kullanıcısı olduğunu biliyorum. Tütün içerikli ürün bekleyenler mtlde meyveye şans verebilirler bu son seri ile. Pişman olmayacaklarını düşünüyorum. Gold Mangos Tango, görkemli bir aroma. Şimdiye kadar içip de bize suni gelen mangoların acı hatıralarını, yanına aldığı elma ve buz kardeşleriyle unutturmaya geliyor.

Elfen Wasser
İçerik
: Ahududu, çilek, mentol, krema, buz şekeri, anason, vanilya

Hissiyat: Seride yavaş yavaş sona yaklaşırken sonlara mentollü - naneli ikiliyi bıraktım. Bu ikiliden ilki Elfen Wasser. Yine hem DL hem mtl tecrübesini aktarmak isterim. DL için konuştuğumuzda, sözü kestirmeden söyleyecek olursak bu karışımı ele geçiren iki aroma var: Biri anason, diğeri mentol. Geldi başımın belaları diyebileceğim iki aroma el ele tutuşmuşlar bana ateş açıyorlar. :) Masmavi rengiyle bana şirin gözükmeye çalışan bu aromayı başlangıçta naneli bir diş macununa benzettim. Sanırım üçüncü gününde denemiştim. Ve gidişatını pek beğenmemiştim. Şimdi bir hafta sonra yeniden baktığımda mentolün biraz daha oturduğunu, anasonun hizaya geldiğini görebiliyorum. Açık konuşayım: Bu iki aromadan hazzetmeyenler macera aramasın. Ancak bu iki aromaya bayılanlar da kaçırmasın. Mentol boğaza hücum eden bir tarzda değil. Sanırım vanilya etkisi ile biraz yumuşamış. Anason da nefes sonrası hissediliyor. İçinize çekerken sıkıntı yok, bıraktığınızda ağzınızda bir anason tadı. DL tipi içimde daha çok iş yapar. İşin meyve kısmı biraz karmaşık. Şu ahududu bu çilek diyemiyoruz ama meyveli bir karışım içtiğimizi de anlamakta gecikmiyoruz. Heisenberg'in daha sakin ve anasonlu hali diyebilirim genel toplamda. Bundaki meyveler ondaki meyveleri çok anımsatıyor. Mtlye geçtiğimizde ise anason kendini daha bir belli ediyor, mentol yine formunu koruyor. Meyveler de bu karışımdaki yerini tıpkı DL'de olduğu gibi yerini alıyor. Bu tarz aromaları sevenler her ikisinde de sever gibime geliyor. Burada en önemli detay anason. Benim gibi zerresinden hazzetmeyenler uzak duracaktır. Problemi olmayanlar ise hafif anason, orta seviye mentol ve iyi ayarlanmış meyve karışımı ile bu aromayı koleksiyonlarına eklemenin sevincini dostlarıyla yaşayacaktır.

Druiden Suppe
İçerik
: Woodruff, nane, okaliptüs ve beş gizli bitki

Kurulum: Ida Rda, Temco Kanthal A1 27 GA tel, Fiber N'Cotton pamuk, 1.13 ohm, 12 watt

Hissiyat: Druiden Suppe, nane türü tatlarla donatılmış bir aroma. Nane ve okaliptüs bu aromaya yön veriyor. İlk nefesten sonuna kadar giden bu yabani bitki serüveni, boğazınızı bir güzel açıyor. Nane türevi aromalar neden kullanılır? Ayrı bir sempati vardır, kullanılır. Boğazı açmak için kullanılır. Buharcı dili olunca kullanılır. Aşırı bir düşkünlüğünüz yoksa bu aroma Adv olarak size hizmet etmeyecektir. Bir yandan Woodruff adı verilen ve yabani bir bitki olduğunu düşündüğüm bir tat, bir yandan okaliptüs, bir yandan da nane voltran oluşturup biz buradayız diyor. Adeta ben tek siz hepiniz tarzı bir anlayışla sahalara iniyor Druiden Suppe. DL içim tipi denemelerimde ilk nefeste boğaza çok sert vuran bir acılık hissettim, sonrasında Vivident'in yeşil nane aromalı sakızına benzer tatlar yakaladım. Sanırım bu aromayı en rahat mtlde kullanabiliriz. Ida'da yaptığım denemelerde ağzı bambaşka tatlarla donatan nanespor oyuncularının heyecanı düştü. Hücumu bırakıp daha kontrollü bir oyuna döndüler. Başlangıçta bu aromayı Elfen Wasser'e göre daha tercih edilebilir bulmuştum. Bu yorumumu revize etmek istiyorum: Söz konusu mtl ise evet. Ancak DL'de giderek ağırlaşan bir tada doğru evriliyor Druiden Suppe. Bu da üç dört nefesten sonra durmayı emrediyor, zincir çekim yapmaya kalktığınızda adeta ağzınız uyuşuyor.

Son Söz
Son bir haftada bu aromalardan başka bir aromayı nerede ise tüketmedim. Şişelerin çoğu yarıya indi bile. Elfen ve Druiden'i özel ilgi alanına giren arkadaşlar için bir kenara ayırıyorum, ancak kalan 6 aroma hakikaten beni etkiledi. Başta da söylemiştim Himbeer ve Strawberry Vanille'ye notum zaten tamdı ve diğerleri merak uyandırmıştı. Sanırım daha önce bu derece gerçekçi, bu derece beni komple etkileyen bir aroma serisine denk gelmemiştim. Sadece 1 haftada hepsinin lezzet şölenine dönmesi de cabası. Bu aromaları deneyimlemek de, kendilerini yorumlamaya çalışmak da bana büyük bir keyif verdi. Hakikaten büyük bir iş başarıldı ve bunun haklı gururunu sonuna kadar yaşamanın onlar için de büyük bir sevinç olduğunu düşünüyorum.

Sürçilisan ettik ise affola.
Kalın sağlıcakla.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Harika incelemeler olmuş, çok merak ettiğim bir seriydi. İlk 3 likit bana hitap ediyor gibi görünüyor ve oldukça merak uyandırdı. N base’im de bitmişti zaten :)
Elinize, emeğinize sağlık.
Saygılarımla.
Edit:
An itibariyle 15% indirim mevcut. Merak edenle kaçırmasın.

Şu Himber Bonbon dl için gözüme çok takılıyor fakat çok tehlikeli bir aroma yapay bir tad gelirse içilemez gibime geliyor.

Bu arada eline sağlık üstad @antitu

Almanlar çaktırmasalar da bu aroma işinde cidden çok iyiler.

Marillen knödel :love: öneriler üzerine aldım ve yanıltmadı gerçekten de görselindeki o üzeri pudra şekeri kaplı kayısı dolgulu hamur işi tadını bire bir veriyor. Dolayısıyla adv olması benim açımdan pek mümkün değil çünkü gün boyu o pastadan ısırıyor gibi gezemem. Fakaaat, gıda aroması olarak pasta ve keklerde ON NUMARA iş yapar. Önümüzdeki haftasonu birkaç damla bu şekilde deneyeceğim.

Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol Alıntı içeriğini görüntülemek için!
Amazon içtim mesela bugün :) bir tek akşam çay sonrası keyif için biraz marillen içtim. sıkılana kadar 2-3 gün daha amazondan başka bir şey içmem. Boba's illetinden (fiyatı nedeniyle) kurtardı beni şimdilik. Biobasele demlemiş olmam da cabası. Velhasıl benim rutinim böyle 3-4 gün, bir hafta hep aynı likit şeklinde gidiyor. İlke kimya ve lotus vape sağolsunlar :)

Öncelikle inceleme için teşekkür ediyorum, ancak ve lütfen odağımız ürün olsun. Siz bilinçli yapıyorsunuz demiyorum, ve paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Ama ülkemizde olmasına rağmen, bizden haberdar olmasına rağmen sadece 4-5 ay içerisinde oluşan 3073 üyemize doğrudan ulaşmaya tenezzül dahi etmeyen bir firmanın adını lütfen sorulursa sadece özelden bildirelim. Burada onlar kadar kıymetli ve kurulduğumuzdan beri bizlere bir an olsun desteğini esirgemeyen muadil firmalarımız var. Bir tanesi dahi en ufak tepki göstermedi, onlara da çok teşekkür ediyorum, ancak bizimde bir duruşumuz olmak zorunda. Tekrar ediyorum, sizin en ufak art niyetiniz olmadığını biliyorum, ancak bizdeki incelemelerde getiren firmadan ziyade odağımızın ürün olmasını istirham ediyorum.

Merhaba,
Elbette bu forumun kuralları, sizin de bir duruşunuz vardır. Ben bunu ön gördüğüm için -hatırlarsanız- size bunu en başta sormuştum. Diğer forumda, forum tedarikçisi olmayan bir firmanın ürünlerini incelemek, hatta bırakın incelemeyi, onun ismini anmak dahi ceza sebebi sayılıyor. Buradaki tavır bu forumda da var mı demiştim. Sizler de sıkıntı olmayacağını, incelemelerde bulunabileceğimi ifade etmiştiniz. Her inceleme yazısının girişinde belirttiğim gibi, ben burada yeni bir inceleme yapmıyorum, orada yazdıklarımı buraya taşıyorum. Orada göremeyip de burada gören arkadaşlar ola ki fayda görürler diye. Firma ismi anmamak lüzumu bana en baştan söylense idi ona göre vaziyet alırdım. Hayatı "ne olursa olsun ama muhalefet olsun" zihniyeti ile yaşayan bazı zevatın ifade ettiği gibi amacımız reklam değildir. Bunu zaten siz de samimiyetle ifade etmişsiniz. Elbette ki kurallara uymak boynumuzun borcudur. Bundan sonra bu hususa dikkat eder, yazılarımı ona göre güncellerim hocam. Ben yine de hoşgörünüz ve anlayışınız için teşekkürü bir borç bilirim.

Başta da belirttim. Art niyetli olmadığınızı biliyorum. Ancak firma ismi incelemelerinizde doğal olarak bir çok defa zikrediliyor. Ve bırakın tedarikçiliği inceleme yaparak nezaket gösterdiğiniz, buna müsaade ederek nezaket gösterdiğimiz bir firma bu konuların altına teşekkür eden bir yorum dahi yapmıyor. Duruşumuzun temeli baştan beri bu. Müsaade etmemizinde temeli bu. Karşılıklı nezaket ve dayanışma. İncelemelerinizi keyifle okuyoruz.

İlke Kimya, diğer tarafta da böyle bir şey yapmıyor hocam. Sürece hiçbir şekilde müdahil olmuyor. Bunu, bizim üzerimizde herhangi bir etki bırakmamak için bizatihi yapıyorlar. Temenni edilir ki bir gün bu forumun da bir tedarikçisi durumuna gelirler. O vakte kadar söylediğiniz şekilde ilerleyeceğim. Tekrar teşekkür ediyorum.

Elimden geldiğince, klavyemin döndüğü kadar sizlere denediğim aromaların hissiyatları hakkında yardımcı olmaya çalışacağım. Deneme yaptığım atomizerleri ve malzemeleri belirtmemde fayda var. Keyifle okumanız dileğiyle.

Kurulum ve içerik :

MTL - İda Rda , Temco 28ga Kanthal tel, 2mm 6 tur hafif aralıklı, Cotton Bacon Prime pamuk, 0.98 ohm 14W.

Dvarw Mtl Rta, 1mm hava ayarı, 2 ve 3.5ml tank, Temco 27ga Kanthal tel, 2mm 6 tur hafif aralıklı, Cotton Bacon Prime pamuk, 0.77 ohm 17W.

DL - 528 Custom Vapes Goon 24 Rda , 3*28 + 36 Ni80 fused clapton tel, Cotton Bacon Prime pamuk, 0,17 ohm 70W.

Kullanılan Nbase : MTL için Sigma/Merck/Merck 6mg , DL için Sigma/Merck/Merck 3mg.

Aroma Demlenme süresi : 1 Hafta.

ELFEN WASSER

İçerik :
Ahududu, çilek, mentol, anason, krema, buz şekeri, vanilya.

Öncelikle mtl’de hoşuma gitmeyen bir tat oldu. Eğer benim gibi mtl’de tütün ve pastane tercih edenlere hitap etmiyor. Heisenberg aromasını çoğumuz görmüş, duymuş, denemişizdir. Benzer bir tat. Yaz aylarında fresh bir tat isteyenlere hitap edecektir. Dl’de ise ADV olarak tüketilebilir ama sadece yaz aylarında dediğim gibi. İçeriğine göre yorumlamak gerekirse ahududu-çilek çok altta kalmış. Var ile yok arası. Mentol hissedilir seviyede ve ferahlatıcı fakat içerken boğazınızı yormuyor. Anason ise en merak ettiğim tattı. İçerken anason tadı herhangi bir rahatsızlık vermiyor. Fakat modunuzu masaya bırakınca boğazınızda bir anason tadı kalıyor. Rakıdan bir yudum alıp sonradan sudan bir yudum alırız ve boğazımızda anason tadı kalır ya hani işte o hisse benzer diyebilirim. Zincir çekimlerde ee bunda anason yok diyebilirsiniz ama içmeyi bırakınca boğazda çok yumuşak bir anason tadı hissediliyor. Krema ve vanilya bu anason tadını daha yumuşak hissettiriyor diyebilirim. Eee her şey güzel kötü yanı yok mu derseniz eğer evet var. Kötü yanı atomizerden kokusu hemen geçmiyor. Bir tank başka likit içince kendini topluyor atomizer.

HIMBEER BONBON

İçerik :
Ahududulu Şeker

Gerçekten çok başarılı bir mix aroma diyebiliriz. Bu aroma da ADV olarak DL’de mükemmel sonuçlar veriyor. Aşağıya bıraktığım resimdeki drajelerden yediyseniz birebir aynı diyebilirim. Her ne kadar şeker hastası olsam da arada kaçamak yapacağım zaman hakkımı bu drajelerden kullanırdım. Bakın kullanırdım diyorum çünkü gerek kalmadı adamlar birebir yapmışlar. Çok severek tükettim. Hiç yapay bir tad yok. Mesela çoğumuz çilekli likit diye likitler alıp hep hüsranla sonuçlanmıştır, yapay gelmiştir tatları. İşte bu aromanın içeriğinde ne yazıyorsa o, ne eksik ne fazla. Benim için diy kitlerde en tepede diyebilirim. İçeriğine bakınca @antitu hocamın dediği gibi ekşimtırak bir tat beklerken hiçte öyle olmadığını anladım. Gerçekten ADV oldu benim için. Elfen Wasser’i denerken hep aklım bu aromada kaldı
:)
çok yazılacak çizilecek bir aroma değil. Ahududu-Böğürtlen-Şeker(Draje gibi) şöleni olmuş. MTL yada DL istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. İki içim türüne de yakıştığını düşünüyorum. Kesinlikle denenmeli derim çünkü eminim daha önce böyle bir likit içmemişsinizdir

haribo berries.jpeg

MANGOS TANGO

İçerik :
Yeşil elma ve mango

Eveeeet geldik beni içeriğine bakınca hmm deneyelim bakalım deyip ilk puftan sonra şaşırtan aromamıza
içerinde mango ve yeşil elma yazıyor fakat unutulan bir aromamız daha var. O da cool effect. Mentol diyemeyiz çünkü mentolü elfen wasserde gördük. Bu tango yapan mangoda mentol yok buz etkisi var. Buz dedim diye aman uzak dursun benden diyip kaçmak yok çünkü gram rahatsız eden bir etki yaratmadı ki ben genelde mentollü likit seven biri değilimdir. DL’de zincir çekim içen biriyimdir. Arka arkaya puflardan sonra bunda yeşil elma var evet, mangonun olgun, dolgun ve şekerli tadını elma ile kırmışlar çokta yakışmış fakat bu nefesimi açan ferahlatan tad mentol değil peki ne ola ki diye araştırdığımda cool effect olduğunu anladım. Beyniniz donar demiyorum bakın boğazınızda ferahlatıcı bir etki yaratıyor ve uzun sürmüyor. Çünkü mango gerçekten çok dengeli bir giriş yapmış likite. Elma ise ben bu mango ile tango yaparım ahenki de bozmam arkadaş demiş. Bir mix aroma bu kadar dengeli olurdu heralde. Bayıldım tek kelime ile. MTL-DL yada yaz-kış farketmez ben bunu hüpletirim.

Son söz ;

Öncelikle diğer tarafta @voynich hocamın bir hesaplaması vardı. Onu paylaşayım öncelikle.

Şişe içerisindeki 20ml'lik sıvının tamamı PG olsun diyelim:

- 40 ml %100 VG nbase eklenince = 33.33% PG / 66.67% VG

- 40 ml 90/10 nbase eklenince = 40% PG / 60% VG

- 40 ml 80/20 nbase eklenince = 46.67% PG / 53.33% VG

- 40 ml 70/30 nbase eklenince = 53.33% PG / 46.67% VG

bu şekilde değerler çıkar.

Fakat ufak bir araştırma ve diy kit şişelerinin üstünde yazan içeriğe göre diy kitler öyle düşündüğümüz gibi 20ml aroma olarak gelmiyor. İçeriğinde oranları belirtilmemek üzere VG-PG-Aroma olarak geliyor. Eğer ki satın alırsanız anlarsınız aromalar her zaman bildiğimiz kullandığımız aromalar yada pg kadar akışkan değil. Cidden @antitu hocamın dediği gibi likit sanılarak yanlışlıkla hüpletilebilir
kullandığım nbase 80/20 olduğundan ve yukardaki tabloya göre elde etmem gereken değerler, 46.67% PG / 53.33% VG olması lazım. Fakat elimde orijinal Castle Long var ve VG/PG oranı 50/50. Bu likit ile akışkanlıkları gözle görülür derecede farklı. Elimde yine 60/40 farklı bir likit daha var ki yine 60/40 daha akışkan gözüküyor. Yani göz hesabı elde ettiğimiz likit %100 doğru olmama kaydı ile 65/35-70/30 diyebilirim. Zaten ufak bir araştırma ile içeriğinin tamamı aroma olduğunu söylemek mümkün. %33 aroma çok değil mi sorusuna buradan cevap vermiş olalım. Tahminimce aroma oranı %15-20 arası. Bir örnek daha vermem gerekirse Dinner Lady Lemon Tart Diy kit denemiş biri olarak 20ml aroma+40ml 80/20 nbase karışımı kesinlikle daha akışkan, neredeyse 50/50 diyebiliriz hatta. Aroma bana çok fazla gelmiş ve seyreltmiştim. Bana göre 20ml DL lemon tart aroması ile 80-100ml arası likit elde edilebilir. Ama Flavour Smoke markası için aynısını diyemem. Öncelikle 20ml aroma + 40 ml nbase ile deneyip eğer aroma fazla gelirse seyreltme yoluna gitmeniz daha faydalı olacaktır. Renkler müthiş tatlar efsane. Güzel bir nbase ile Premium likit almış gibi sevindim kendi adıma diyeyim son olarak. Dilimizi yanlış kullandığım noktalar var ise af ola efenim. Sevgiyle kalın :)

Zitronentraum
Kurulum
: Drop RDA, Dr. D. Coils Alien Clapton coil, Fiber N'Cotton v2 pamuk, 0.15 ohm, 55 watt

İçerik: Limon rüyası

Hissiyat: Kokusuyla sizi limon bahçelerine götüren bir aromadan bahsedeceğiz. Zitronentraum, yani limon rüyası. Bu ismi vermekle son derece başarılı bir hamle yapmışlar zira bu aromadan limondan başka hiçbir şey yok. Limonu turtayla içmekten artık sıkıldınız mı? B planı Zitronentraum. Sarı limon, yeşil limon, envai çeşit limon bu aromaya gelip kurulmuş ve kompleks bir limon aroması işte böyle olur demiş. Katman katman ortaya çıkan tatlara genel toplamda bir tür serinlik eşlik ediyor. Görece tatlı Nirvana serisi ile demlememe rağmen mesela Himbeer'de olan tatlılık bunda yok. Ekşi - tatlı dengesinde gidip gelen aroma, finalde ekşiye daha yakın bir pozisyonda karar kılıyor. Yani bu tercih ile de limonu yaşatıyor. Hep söyledim, yine söyleyeyim: Flavor Smoke serisi her ne üretiyorsa gerçekçi tatları verebiliyor. Çoğunda böyle bu. Sanırım yeni bir limon çılgınlığı doğuyor. Zitronentraum, abartmak hakkımız, bir çığır açmaya geliyor. Son bir şerh düşeyim: Aromanın tek hoşuma gitmeyen tarafı, nefeslerin sonunda bana sunduğu garip bir acımsılık oldu. Sanırım limonu kabuğuyla beraber koymuşlar içine. ;)

Brombeer Bonbon
Kurulum: Drop RDA, Dr. D. Coils Alien Clapton coil, Fiber N'Cotton v2 pamuk, 0.15 ohm, 55 watt

İçerik: Böğürtlen şekeri

Hissiyat: Stoklara girer girmez Himbeer Bonbon'un kardeşi olarak gördüğüm bir aromaydı Brombeer. Elime ulaştığında kokusu da aynı hissiyatı uyandırdı bende. O kadar merak ettim ki daha karıştırır karıştırmaz tadına baktım ve kafamda bir soru işareti ile demlemeye bıraktım. Öngörülen demleme süresinden sonra bugün gün içerisinde birkaç kez tadına baktım, bir fikir sahibi olmaya çalıştım. Yine Himbeer'den hareketle açıklayayım: Himbeer ilk FS serisinde benim kalbimin yıldızı idi. Taze meyve tadına kimilerine fazla gelen şekerleme iyice yedirilmiş ve doyumsuz bir tat ortaya çıkmıştı. O aromada ben ahududu-böğürtlen tadını aynı anda almış, bunu da zamanında yazmıştım. Brombeer asıl böğürtlen tadını vermekle görevli olarak ortaya çıktı. Evet, şimdi ikisini bir denediğim zaman net böğürtlen tadının Brombeer'de gizli olduğunu görüyorum. Ama tat olarak yolunda gitmeyen bir şey var. Nasıl ifade etmek gerekir bilmiyorum ama Brombeer biraz "üstü örtük", "küllü" bir aroma. Taze bir böğürtlen tadından ziyade biraz daha marmelata yakın bir tat sunuyor. Beklentiyi çok yükselttiğim, en azından Himbeer efekti beklediğim için biraz hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. İçine karıştırılan "hassas krema" da bu aromadaki tazeliği kırmış olabilir. Bir ihtimal daha olabilir: Bu krema tadı, bu aromanın demlenme süresini bir miktar daha uzatmış olabilir. Demlenmeden kastımın, tüm tatların yerli yerine oturmasının olduğunu belirteyim. Bu haliyle tam anlamıyla gözüme giren bir aroma olmayı başaramadı Brombeer Bonbon. Biraz daha zaman tanıyıp yeniden değerlendirmeyi deneyelim.

1,928Konular
128,697Mesajlar
9,870Kullanıcılar
drragonSon Üye
Geri
Üst Alt